Zitting van 27 08 2026

 

Gemeentelijke aanvullende reglementen op de politie over het wegverkeer - Fietszones Alken

Op 30 mei 2024 werd het gemeentelijk mobiliteitsplan goedgekeurd. In dit plan wordt aanbevolen om de verkeersveiligheid voor de actieve weggebruiker te verhogen door in de centra van de verschillende deelkernen, zijnde Alken Centrum, Terkoest en Sint-Joris een fietszone te implementeren. Bovendien wordt er op de Pleinstraat een segment ingericht als fietszone om een missing link in het fietsroutenetwerk te voltooien. In deze fietszones is het verboden om als gemotoriseerde weggebruiker een fietser in te halen. Hier mogen fietsers ook gebruik maken van de volledige rijstrookbreedte en is er een snelheidslimiet van 30 km/u voor alle weggebruikers.

 

Feiten en context

Op 30 mei 2024 werd het gemeentelijk mobiliteitsplan goedgekeurd. In dit plan wordt aanbevolen om de verkeersveiligheid voor de actieve weggebruiker te verhogen door in de centra van de verschillende deelkernen, zijnde Alken Centrum, Terkoest en Sint-Joris een fietszone te implementeren. Bovendien wordt er op de Pleinstraat een segment ingericht als fietszone om een missing link in het fietsroutenetwerk te voltooien. In deze fietszones is het verboden om als gemotoriseerde weggebruiker een fietser in te halen. Hier mogen fietsers ook gebruik maken van de volledige rijstrookbreedte en is er een snelheidslimiet van 30 km/u voor alle weggebruikers.

 

Juridische grond

De wet betreffende de politie over het wegverkeer, gecoördineerd bij koninklijk besluit van 16 maart 1968.

Het koninklijk besluit van 1 december 1975 houdende algemeen reglement op de politie van het wegverkeer en van het gebruik van de openbare weg.

Het ministerieel besluit van 11 oktober 1976 waarbij de minimum afmetingen en de bijzondere plaatsingsvoorwaarden van de verkeerstekens worden bepaald.

Het decreet van 16 mei 2008 betreffende de aanvullende reglementen op het wegverkeer en de plaatsing en bekostiging van de verkeerstekens.

Het uitvoeringsbesluit van 23 januari 2009 betreffende de aanvullende reglementen op het wegverkeer en de plaatsing en bekostiging van de verkeerstekens.

De omzendbrief MOB/2009/1 van 3 april 2009.

De nieuwe gemeentewet van 24 juni 1988.

Het decreet lokaal bestuur van 22 december 2017.

 

Adviezen

Verkeerscommissie 08/06/2026: Gunstig advies met bijkomend advies tot afwijken van het mobiliteitsplan door Eikendreef (Terkoest) ook mee op te nemen in de fietszone. Er wordt ingegaan op het advies tot afwijken van het mobiliteitsplan omwille van het sportcomplex gelegen op de Eikendreef.

 

Argumentatie

Om de verkeersveiligheid binnen de gemeente Alken te verhogen, werd er in het mobiliteitsplan een selectie van wegen gemaakt die binnen de fietszones moeten vallen. Deze selectie van wegen houdt rekening met het type weg, de inrichting van de weg en de missing links in het fietsroutenetwerk. Naast het verhogen van de verkeersveiligheid, zorgen de fietszones rond binnen centra voor leefbare dorpskernen waar actieve weggebruikers meer een centrale rol krijgen.

 

Bespreking op de raad

Raadslid Soetkin Jehaes stelt voor om dit punt uit te stellen tot na de evaluatie van de nieuwe snelheidsregimes. De stemming over dit voorstel is als volgt:

Stemming: 6 ja (Soetkin Jehaes, Bart Jeuris, Piet Wijgaerts, Paul Dirickx, Joren Froyen, Kris Franssens) – 12 neen (Marc Penxten (burgemeester), Cindy Vandormael, Andres Lesire, Frank Vroonen, Elien Secretin, Pierrette Putzeys (schepenen), Anouck Ponsard, Jorg Stas, Alex Dubois, Stefan Jacobs, Lori Parroni, Filip Vanvinckenroye) – 1 onthouding (Jan Robeyns (voorzitter)).

 

Financiële gevolgen

De kosten zullen worden gefinancierd met middelen uit MJP 001194.

 

Besluit

Uitstellen punt tot na de evaluatie van de nieuwe snelheidsregimes

6 stemmen voor: Soetkin Jehaes, Bart Jeuris, Piet Wijgaerts, Paul Dirickx, Joren Froyen en Kris Franssens

12 stemmen tegen: Marc Penxten, Cindy Vandormael, Andres Lesire, Frank Vroonen, Elien Secretin, Pierrette Putzeys, Anouck Ponsard, Jorg Stas, Stefan Jacobs, Alex Dubois, Filip Vanvinckenroye en Lori Parroni

1 onthouding: Jan Robeyns

 

Aanvullend reglement fietszones Alken

13 stemmen voor: Jan Robeyns, Marc Penxten, Cindy Vandormael, Andres Lesire, Frank Vroonen, Elien Secretin, Pierrette Putzeys, Anouck Ponsard, Jorg Stas, Stefan Jacobs, Alex Dubois, Filip Vanvinckenroye en Lori Parroni

6 onthoudingen: Soetkin Jehaes, Bart Jeuris, Piet Wijgaerts, Paul Dirickx, Joren Froyen en Kris Franssens

 

Artikel 1: De gemeenteraad keurt volgend aanvullend verkeersreglement met betrekking tot de fietszones goed:

Artikel 1:In volgende zones/straten worden fietszones geïmplementeerd:

Alken Centrum:

        Alkerstraat (segment vanaf Grootstraat tot Koutermanstraat)

        Dieregaertstraat

        Doktoorstraat

        Hameestraat (segment vanaf perceel 1065/00A000 tot 0765/00E004)

        Hoogdorpstraat

        Kortestraat

        Koutermanstraat

        Lambrechtsplein

        Lijsterlaan (segment vanaf Papenakkerstraat tot perceel 0739/00Y005)

        Merellaan (segment vanaf Papenakkerstraat tot perceel 0739/00L006)

        Moggeweidestraat (segment vanaf Doktoorstraat tot perceel 0314/00P000)

        Papenakkerstraat

        Ridderstraat

        Stasveldstraat

        Zevenboomkensstraat (segment vanaf Doktoorstraat tot perceel 0314/00M002)

Sint-Joris:

        Eduard Dompasstraat (segment vanaf Sint-Jorisstraat tot perceel 0121/00Z000)

        Schoolstraat

        Sint-Jorisstraat (segment van spoorwegovergang tot perceel 0121/00W000)

Terkoest:

        Acacialaan

        Beukenlaan (segment vanaf Parkstraat tot perceel 0064/00A007)

        Claes D'Erckenteelplein

        Eikendreef

        Hoveniersstraat (segment vanaf Parkstraat tot perceel 0089/00V004)

        Parkstraat

Pleinstraat:

        Segment van perceel 0576/00L000 tot 0667/00H000

Artikel 2: In de fietszones, zoals bepaald in artikel 1, gelden volgende maatregelen met zonale geldigheid:

        Het is verboden voor alle weggebruikers om sneller te rijden dan 30 km per uur.

        Fietsers mogen gebruikmaken van de volledige rijstrookbreedte.

        Het is verboden voor gemotoriseerde voertuigen om fietsers in te halen.

        Het begin en het einde van de opgelegde snelheidsbeperking worden aangeduid met de signalisatie F111 zone en F113 einde zone en wegmarkering die het begin en het einde van de zone aanduiden.

Artikel 2: Het reglement treedt in werking na het aanbrengen van de reglementaire signalisatie.

Artikel 3: Ieder andersluidend besluit of reglement dat in strijd is met dit besluit en bijhorend aanvullend reglement, wordt opgeheven vanaf datum inwerkingtreding

Artikel 4: Dit besluit en haar bijlage(n) worden overgemaakt aan de Vlaamse minister bevoegd voor het mobiliteitsbeleid, via het loket lokale besturen.

 

 

Disclaimer

Register der bekendmakingen

Deze webpagina vormt het openbare register van gemeentelijke reglementen en verordeningen, in overeenstemming met het besluit van de Vlaamse regering van 28 april 2023 betreffende de bekendmakingen en raadpleegbaarheid van besluiten en documenten van het lokale bestuur met betrekking tot de manier waarop ze moeten worden bijgehouden.

Wanneer een publicatie wordt uitgevoerd, zal er een expliciete "bundel" van het document worden opgeslagen. Op dat moment is het document inhoudelijk niet meer aanpasbaar door de gebruiker.

Deze "bundel" bestaat uit:

Al deze gegevens staan in een aparte publicatie omgeving die beveiligd en toegankelijk is voor een beperkt aantal personen.